MOJA PIERWSZA CHUSTA – jaką wybrać?

22770552_488476931539346_7364093569523602410_o

Gdy podejmiemy już decyzję o tym, że chcemy nosić nasze maleństwo w chuście zaczynamy zastanawiać się nad podstawową kwestią, czyli jak spośród ogromnej ilości dostępnych na rynku chust wybrać tę odpowiednią. Poniżej kilka wskazówek, które mamy nadzieję, że ułatwią Wam wybór.

Chusta tkana czy elastyczna?

Pierwsze i absolutne podstawowe pytanie, na które odpowiedź jest prosta i konkretna – chusta tkana. Dlaczego? Chusta elastyczna, na początek, jest (pozornie)  dobra – oferuje nam jedno wiązanie (na dodatek stosunkowo proste), mocno otula dziecko, daje złudne poczucie łatwości obsługi, a więc pomaga przekonać się do tego, że noszenie w chuście może być na prawdę fajne. W rzeczywistości jednak nadaje się ona raczej do kangurowania (o kangurowaniu tutaj-link) czyli do pozycji leżącej lub półleżacej. Do do noszenia – z racji tego, że bardzo ciężko jest w niej uzyskać zdrową i dobrą pozycję dla dziecka. O ile w ogóle możemy o niej mówić – niestety przy tym wiązaniu nie ma możliwości podwinięcia miednicy a co za tym idzie nadania odpowiedniego zgięcia maluszkowi. W chuście elastycznej miednica dziecka jest mocniej przywiedziona do noszącego a nogi są za szeroko przez co dziecko prostuje się odchylając główkę a także niepotrzebnie obciążając swój kręgosłup. Dodatkowo chusty elastyczne mocno grzeją – dziecko otulone jest trzema warstwami elastycznego materiału, często ze sporym dodatkiem sztucznych domieszek, które to właśnie nadają jej tytułowej elastyczności. Chusta tkana to zdecydowanie najlepszy wybór. Nie sprężynuje, a dobrze dociągnięta odpowiednio trzyma w ryzach prawidłową i  korzystną pozycję dziecka. Dodatkowo pozwala nam na spróbowanie wielu rodzajów wiązań w zależności od naszych potrzeb czy wieku dziecka. W chuście tkanej możemy nosić zarówno od pierwszych dni życia jak i starszaka – jest więc uniwersalna i posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Chusty tkane – sploty

To, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy zakupie chusty to jej splot. Chusta powinna dobrze pracować czyli łatwo dociągać się i dopasowywać do nas i do dziecka. Nie trudno skusić się na tanią chustę bawełnianą jednak szybko okazuje się, że jest to tzw. „pościelówka” czyli taki prosty splot cienkiej, pościelowej bawełny jak przy prześcieradle czy ściereczce. Możecie się domyślić, że taka chusta nie poniesie ciężaru, będzie trudna we współpracy, nie dopasuje się dobrze do dziecka a nam będzie wrzynać się w ramiona. Co więc wybrać? Najpopularniejsze sploty w chustach to splot skośno-krzyżowy, diamentowy, serduszkowy, żakardowy. Możecie też spotkać chusty o splocie jodełkowym czy tkane ręcznie (tzw HW). Wszystkie wyżej są bardziej mięsiste, materiał jest w stanie dociągnąć się w każdym kierunku i odpowiednio ułożyć przy wiązaniu. Sploty te różnią się wyglądem, fakturą, grubością, jednak wszystkie są odpowiednie do noszenia – wybierzmy więc na podstawie naszego gustu i preferencji.

PIC_7983

Domieszki w chustach

Oprócz podstawowych – bawełnianych chust na rynku dostępne są także przeróżne domieszki (składy) takie jak bambus, len, jedwab, wełna, konopie. Dzięki domieszkom chusty zyskują dodatkowe atuty np są bardziej przewiewne, mogą dawać właściwości termoregulacyjne, lepiej nieść starsze czy cięższe dziecko czy też być mięciutkie i lejące się aby łatwiej otulić drobne ciałko noworodka. Kombinacji domieszek jest mnóstwo i zdecydowanie warto dotknąć i spróbować tego, co najbardziej przypadnie nam do gustu. Szczegółowo o tym, jakie właściwości posiada dana przędza w chuście przeczytacie TU.

16865223_375454369508270_1095404701912632663_n

Jak dobrać rozmiar chusty?

Rozmiar potrzebnej chusty czyli jej długość zależy od poniższych czynników: – wzrost i postura noszącego- osoba o filigranowej budowie spokojnie poradzi sobie z chustą 3,6m – 4,2m jednak dla osoby wyższej lub o pełniejszych kształtach będzie potrzebna 4,6m lub nieco dłuższa. Wynika to z tego, że chusta niejako owija nas potrzebujemy więc wystarczająco dużo materiału aby zdołał nas objąć.

– rodzaj wykonywanego wiązania- każde wiązanie wymaga innej długości chusty. Kangurek, plecak prosty czy niektóre wiązania na biodro zużywają jej mało, wystarczy nam więc często chusta 3,6m / 4,2m. Wiązania, do których potrzebna jest większa ilość materiału to kieszonka czy wiązania warstwowe jak na przykład plecak z koszulką (dla starszych dzieci). Możemy zdecydować się także na zakup chusty kółkowej (dostępne najczęściej w rozmiarach 1,7m-2m). Jest to wspaniałe rozwiązanie do wiązania „na szybko”. Potrzebujesz pomocy w wyborze? Polecamy przy kontakcie z doradcą noszenia przymierzyć różne chusty i spróbować różnych wiązań. Dobrać rozwiązanie odpowiednie dla siebie i maluszka i dopiero zdecydować się na zakup odpowiedniej chusty.

Autorka artykułu: Doradca Noszenia Aleksandra Wilk-Przybysz

Prześlij Twoje zdjęcie