Noszenie w chuście – jaka chusta na LATO?

Noszenie w chuście – jaka chusta na lato?

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy w zakresie noszenia dziecka w chuście (jeśli mówimy o wyjściach z domu i specjalnych ku temu przygotowaniach). Lato niewątpliwie może odstraszać, a nie powinno – to jedna z najlepszych pór roku na użytkowanie chusty. Wyjazdy, wakacje, góry, morze, wędrówki – wszędzie tam z powodzeniem dotrzecie zawiązani w chustę, a niekoniecznie z wózkiem.

Na całokształt noszenia latem składa się wiele rzeczy. Nie oszukujmy się – pewnych rzeczy nie zmienimy. Będzie gorąco, będziemy się pocić, chusta to JEST dodatkowa warstwa materiału na naszym ciele, bez którego chwilami – na pewno – mogłoby być przewiewniej. Dlatego ważnym jest, by mieć świadomość tego, czym noszenie w chuście latem jest i jak się do tego przygotować.

Przygotowań, na szczęście, nie jest dużo.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ciało mamy ma ogromne właściwości wspomagające termoregulację małego dziecka. Zimą wtulone w nas ciałko otrzymuje od nas stałą porcję ciepła, latem zaś – choć brzmi to nieprawdopodobnie! – ciało mamy chłodzi dziecko, gdy tylko czuje, że jest za ciepłe.

Warto pamiętać o wspomnianej wyżej dodatkowej warstwie materiału, którym niewątpliwie jest chusta. Tak więc będąc czy to w górach, czy na plaży – ubierajmy dziecko adekwatnie do pogody, ale z uwzględnieniem tej kwestii. W przypadku naprawdę gorących dni dość powszechnym jest noszenie dziecka w samej pieluszce, dając jednocześnie popis i możliwość dla kontaktu skóry do skóry czyli cudownego skin to skin.

Jak wyżej wspomnieliśmy – pewnych rzeczy nie przeskoczymy; nie wykluczymy z funkcji fizjologicznej termoregulacji organizmu opcji wydalania nadmiaru wody z organizmu w procesie chłodzenia czyli pocenia. Możemy jednak ratować się świadomie wybraną chustą. Powtarzamy się -przy odrobinie dobrej woli wasza dotychczasowa chusta do noszenia sprawdzi się. Jeśli jednak pragniecie podnieść komfort Waszych letnich, chustowych wojaży – rozglądnijcie się za chustą z domieszką LNU. Im więcej lnu w chuście – tym lepiej!

Chusta lniana. Dlaczego?

Włókno lniane słynie i znane jest z wielu względów oraz swoich niesamowitych właściwości, jednak ogromne możliwości absorpcji wilgoci w tym przypadku powinny zostać wymienione jako pierwsze. Błyskawicznie wchłaniany / odprowadzany nadmiar wody i potu pozwoli na większy komfort noszenia. Jeszcze lepiej – len wykazuje działanie antybakteryjne, co w ogólnym cieple i letnich warunkach brzmi bardziej niż zachęcająco.

Len ekspresowo wchłania wilgoć, to już wiemy. Nosić w mokrej chuście? Niekoniecznie. Stąd znowu sugerujemy chustę lnianą – bowiem len schnie w tempie ekspresowym. Tak więc, czy to zmoczona w falach morza, czy w górskim deszczu chusta wyschnie kilkukrotnie szybciej od każdej innej, zwłaszcza na słońcu proces ten można zamknąć w kilku minutach. Dodatkowo – tkanina lniana jest niezwykle przewiewna. Całkowicie naturalna, pozwala skórze oddychać w maksymalnie pożądanym i możliwym w danych warunkach rytmie.

Kolejną kwestią noszenia latem są wakacje i ich idea sama w sobie. Zwłaszcza wakacje z dziećmi – czas przygód! Krzaki, głazy, szczeliny, trudno dostępne, nieuczęszczane przez wielu przejścia. Ileż czeka na nas wyzwań – wie tylko nasza chusta i starsze dzieci. Dlaczego o tym piszemy? Otóż tkanina lniana ma bardzo dużą odporność na tarcie, rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Nie gwarantujemy Wam, że wyjdzie z tych wojaży bez najmniejszego szwanku, ale na pewno zniesie to dzielniej niż wiele innych chust.

Chusty lniane, niezależnie od pory roku, słyną z ogromnej nośności. Nośność, czyli udźwig chusty i komfort jej użytkowania w zależności od ilości słodkich kilogramów, które przyjdzie nam nosić. W przypadku chust lnianych – wiązać możemy naprawdę duże dzieci, nie odczuwając jednocześnie dyskomfortu czy potrzeby faktycznego dźwigania (balansowania ciałem, wymuszania niekomfortowej pozycji itd)

Chusta lniana – najlepsza na wakacje. To już wiemy. Jaka konkretnie?

Rynek branży chustowej przeżywa aktualnie totalny rozkwit. Wzorów i kolorów jest od zatrzęsienia, absolutnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Z naszej strony sugerujemy kolory jasne (odbijają one promienie słońca, albo -chociaż- ich nie przyciągają) oraz niską gramaturę materiału. Nie musicie znać konkretnej wagi, wystarczy, że będziecie szukać cieńkiej lub średniej grubości chusty ( tj. od 220 g/m2 do około 280 gsm ).

Istnieje powszechnie przyjęta opinia, że chusty lniane są twarde i lepiej kupić je jako używane. Trochę tak, trochę nie.

Jak wyżej wspomnieliśmy – rynek chustowy przeżywa renesans. Kiedyś, owszem, nowo zakupiona chusta lniana wymagała kilku prań, dawki prasowania i niewątpliwie dużo noszenia, by zmiękła. Dziś – w obliczu dużej konkurencji – producenci prześcigają się w pomysłach i atrakcyjności oferowanych produktów. Co za tym idzie – większość z nich używa lnu miękkiego niemalże od razu, inni oferują chusty ustablizowane, zatem miękkie od absolutnej nowości. Twarda chusta lniana, wymagająca dużo pracy – to już w większości firm przeszłość, nie bójcie się pytać producenta.

Możecie też szukać chust używanych – największa grupa sprzedażowa chust używanych znajduje się na Faceboooku – ‚ Chusty – sprzedam / kupię / zamienię ‚.

Wobec wszystkiego powyższego – zdawać by się mogło, że chusta lniana będzie idealnym wyborem nie tylko na lato, ale i na naszą pierwszą i jedyną chustę. Owszem! Mamy zatem temat na kolejny artykuł.

Zawsze będziemy podkreślać, że przy odrobinie dobrej woli KAŻDA chusta może być uniwersalną, jedyną i całkowicie wystarczającą na każdą porę roku i każde gabaryty naszego dziecka. Tą jedną jedyną, która posłuży przez cały okres noszenia i to wielu pokoleniom. Odpowiednio zawiązana i dociągnięta chusta do noszenia dzieci pozwala na w pełni komfortowe użytkowanie, tak więc czy jest to w stu procentach bawełna czy np. odrobina bambusa w składzie - znajomość podstawowych technik prawidłowego wiązania i użytkowania chusty pozwalają na jej zadowalające - dla obu stron - użytkowanie ( największą pewność, co do naszych umiejętności w tym zakresie, daje niewątpliwie konsultacja z profesjonalnym i doświadczonym doradcą noszenia dzieci - ich listę znajdziecie na naszej stronie w zakładce doradcy noszenia)

 

Prześlij Twoje zdjęcie